www. s t ř e d o z e m ě . Klub Sluníčko-Unijazz .cz
HISTORIE KONTAKTY PARTNEŘI ZAJÍMAVOSTI DOBRODĚJ
KLUB
program 2005
výstavy
koncerty
poslechovky
cestopisné besedy
přednášky
ostatní akce
akce jiných organizací
pronájem přednáškové místnosti
Klub Sluníčko-Unijazz
Prý někteří neví, co to poslechovka je ...

Vždycky někdo něco neví :-). Já zase například nevím, jestli pro poslechovku existuje nějaká definice. A i kdyby byla … :-)

Že jste na poslechovce poznáte podle toho, že …
… místnost je rozdělena na dvě části. Není podstatný jejich velikostní poměr. Čím se ty dvě části liší, je jejich obsah ...
... v části prvé se zpravidla nachází jeden člověk - autor poslechovky/průvodce poslechovkou. Je obklopen gramofonem, CD přehrávačem, kazetovým přehrávačem, DVD přehrávačem - jestli vším a nebo jenom některými přístroji závisí na možnostech pořadatele - někdy samotného autora. Roztáčí kotouče, digitální i vinylové a písně, skladby, hudební počiny uvádí slovy, která daného interpreta, skladbu více přibližují návštěvníkovi poslechovky.
… v části druhé se v ideálním případě nacházejí jeden a více lidí - návštěvníci poslechovky. Ti většinou mlčí, naslouchají slovům průvodce a muzice linoucí se/valící se z reproduktorů.

Alternativy:
… posluchači sedí u jednoho stolu, na kterém stojí zapálená svíčka a konvička s čajem, ze které si všichni postupně ulévají do svých kalíšků či šálků …
… během poslechovky, nebo po ní se rozvine diskuse, nad určitou písní, interpretem, myšlenkou v řeči průvodcově …
… poslechovka je doprovázena videoprojekcí, projekcí filmů …
… a tak dál - dle nápaditosti organizátorů, autora poslechovky, návštěvníků ...

Proč tohle všechno?
… protože je fajn sejít se s jinými lidmi a poslouchat s nimi muziku, dovídat se o ní (a o nich) něco nového, mluvit o ní s ostatními, potkávat se s "jiným" a nebo taky "stejným", nechat se inspirovat, navnadit, dostat se k muzice, na kterou už si člověk léta myslí - nezávazně, letmé první setkání, zavzpomínat na to, co poslouchal kdysi, dovědět se, co se vlastně zpívá (překlady cizojazyčných textů do češtiny)
… a třeba taky jednou udělat poslechovku vlastní a sám inspirovat a dát najevo svůj názor a ukázat "tak tohle je to moje, v tomhle se vidím, o tomhle si myslím, že to je dobrý, protože je to makový a nebo taky tvarohový". Ale to už je asi moc idealistická představa ... :-).

(KO)
info@klubslunicko.cz